Jaki masaż wybrać?

fot. Kamila Paradowska | Dobra Treść

To rzadkie sytuacje, a jednak czasami trafia do mnie pacjent, który nie ma sprecyzowanych potrzeb. Jaki masaż wybrać? Poznaj moją metodę.

Pacjent z bólem 

Oto najczęstsza sytuacja. Pacjent skarży się na ból. Pleców (najczęściej), barku, głowy, biodra, ręki itd. Opisuje, w jaki sposób go odczuwa, jaki to rodzaj bólu, czy promieniuje, czy ma miejsce w ruchu, czy też w spoczynku, czy wybudza go w nocy itd. Pacjenta nie interesuje, jaki rodzaj masażu wykonam. Chce poczuć ulgę. 

Co wtedy robię? 

Przede wszystkim oceniam stan tkanek. Szukam punktów spustowych, próbuję znaleźć źródło. Pytam o pracę pacjenta, nawyki, aktywność poza pracą, stres. Patrzę, jak pacjent chodzi, jak siedzi, jak stoi. Sprawdzam zakres ruchu w stawach, czynnie i biernie. Czasami coś się ujawnia przypadkiem po kilku masażach, nawyk, którego pacjent nawet sobie nie uświadamiał. Często też w rozmowie uwidacznia się osobowość pacjenta, psychiczne uwarunkowania, które odbijają się na ciele. 

Najczęściej pracuję masażem tkanek głębokich, dokładam rozluźnianie powięziowo-mięśniowe, elementy masażu klasycznego i terapię punktów spustowych. 

Pacjent, który potrzebuje odpoczynku, relaksacji, uwolnienia od stresu

To rzadsza sytuacja. Rzadko zdarza się, aby pacjent szukał relaksacji u masażysty mobilnego, gdy zabieg ma się odbyć w jego mieszkaniu. Pacjenci chcą odpocząć w warunkach komfortowych, miłej przestrzeni pod względem kolorystycznym, oświetleniowym, z delikatnymi dźwiękami w tle. Zdarza mi się wykonywać tego typu masaż, lecz są to na razie sytuacje rzadkie. Ze względu na trudności w stworzeniu odpowiedniego klimatu. A ponieważ odpoczynek, przyjemność w masażu są dla mnie bardzo interesujące i ważne, planuję stworzenie takiej przestrzeni w przyszłym gabinecie.

Masaż relaksacyjny można porównać do delikatniejszego masażu klasycznego, opiera się na głaskaniach, rozcieraniach, delikatnym ugniataniu. Wszystko z dużą ilością oliwki lub innego środka poślizgowego. Masaż gorącymi kamieniami pogłębia efekt głębokiego wypoczynku i relaksu. 

Najczęściej jest to masaż całego ciała, stąd trwa od 90 minut do 120. 

Podczas masaży relaksacyjnych masażysta nie rozmawia z pacjentem, zapewnia mu tym samym najdogodniejsze warunki do odpoczynku. 

Polecam osobom, które potrzebują odpocząć, zrelaksować się, rozluźnić ciało, jednocześnie pobyć w ciszy, z dala od nieprzyjemnych bodźców, w delikatnym dotyku.

Gdy trzeba wzmocnić mięsień – jaki masaż wybrać?

Zdarzają się jednostki chorobowe, w których mięśnie słabną. Porażenia nerwów, stany po złamaniach, gdy kończyna była przez kilka tygodniu unieruchomiona, skolioza, w której rozluźnia się jedną stronę, natomiast drugą pobudza i wzmacnia itd.  

To również sytuacje w masażu sportowym, gdy zawodnik z jakiegoś powodu nie może wykonać normalnego treningu.

W jednostkach chorobowych oczywiście najlepszą formą budowania mięśnia są zawsze ćwiczenia czynne, względnie izometryczne. Czasami jednak jest to z różnych względów niemożliwe. Wówczas mocny masaż klasyczny z wykorzystaniem mocnego i energicznego ugniatania, oklepywania lub masaż izometryczny zwiększają masę mięśniową. 

Jaki masaż wybrać na odchudzanie i poprawę skóry?

Czasami zdarza mi się wykonywać masaże odchudzające i antycellulitowe. To bardzo energiczny masaż manualny, połączony z bańką chińską oraz drenażem limfatycznym. Wykonywany na nogach, brzuchu i ramionach. Pozwala spalić trochę tkanki tłuszczowej, ujędrnia skórę, tym samym poprawia jej wygląd. 

Drenaż limfatyczny w jednostkach chorobowych

To masaż, którego elementy wykonywałam jedynie podczas praktyk w Hospicjum Ojca Pio w Świdnicy. Nie miałam jednak do tej pory pacjenta, który na taki masaż by się zgłosił. Są to więc na razie dla mnie rzadkie sytuacje. 

Masaż polega na powolnym przepychaniu limfy do węzłów chłonnych. To problemy, które mogą się pojawiać np. u pacjentek po mastektomii. 

Masaż twarzy lub stóp i rąk


Czasami stałym pacjentkom w ramach prezentu proponuję masaż twarzy. Wykonuję wówczas masaż klasyczny. Zwykle nikt o niego nie prosi, ani nie zgłasza się do mnie z taką intencją. Jest to jednak niezwykle odprężający zabieg. Niesamowite jest, jak dużo napięcia, stresu kumuluje się w twarzy i jak bardzo można odpocząć podczas takiego masażu. Często samej sobie sprawiam tę przyjemność i podczas oglądania filmu lub serialu, z wykorzystaniem olejku regenerującego, masuję twarz. Zabieg odświeża, znosi napięcie, często również w obrębie kręgosłupa szyjnego i obręczy barkowej. 

fot. Kamila Paradowska | Dobra Treść


Niezwykle przyjemny i odprężający może być również masaż stóp i rąk. Podobnie jak w przypadku twarzy, znosi napięcie w ciele. Podejrzewam, że to również kwestia refleksologii, na której się nie znam, choć zawsze w nią wierzyłam. 

Jaki masaż wybrać dla sportowców?

Masaż sportowy to rozwiązanie dla osób uprawiających sport wyczynowo lub amatorsko. Których mięśnie są przeciążone, niedostatecznie zregenerowane, z zespołem pasma biodrowo-piszczelowego. To mocny, głęboki masaż dostosowany do cyklu treningowego, 

Świadomy swoich potrzeb pacjent to pacjent, któremu szybciej uzyska pomoc. Jasne określenie problemu i oczekiwań ułatwia współpracę i czyni ją skuteczną. 

Sprawdź dostępny pakiet masaży w mojej ofercie.